Jaka jest różnica pomiędzy komiksami a mangą?

Jaka jest różnica pomiędzy komiksami a mangą?

Komiksy bardzo często są utożsamiane z mangą. W rzeczywistości jednak nie wszystkie komiksy są mangą, ale wszystkie mangi są komiksami. Czym się różnią od siebie te dwa gatunki?

Mangę wyróżnia styl

Mangi są rysowane w bardzo charakterystyczny sposób. Są to komiksy z azjatyckim rodowodem, które często są ekranizowane w formie tzw. anime. Cechami charakterystycznymi dla mangi są postacie o nierealistycznych proporcjach ciała. Najczęściej mają ogromne oczy i duże głowy. Ciała postaci są przesadnie wysmuklone, przez co głowy wydają się do nich nieproporcjonalnie duże. Bohaterowie mangi mają też często zwariowane fryzury. Dotyczy to zwłaszcza głównych postaci. W europejskich i amerykańskich komiksach nie ma takiej tendencji. Postacie ludzkie mają wyglądać w miarę możliwości naturalnie.

Bez koloru

Manga jest zawsze wydawana w czerni i bieli. Nie ma kolorowych edycji. Tymczasem komiksy mogą być czarno-białe, ale nie muszą. Bardzo często są wydawane w kolorowym druku po to, by czytelnikom łatwiej było sobie wyobrazić poszczególne sceny. Kolorowy druk sprawia, że jego publikacja jest droższa, ale ma on też odbicie w jakości komiksu. Z tego powodu klienci za kolorowe komiksy chętnie płacą więcej.

Ciekawe komiksy można znaleźć na stronie Egmont.pl.