Balladyna – książka, obok której nawet teraz nie można przejść obojętnie

Balladyna – książka, obok której nawet teraz nie można przejść obojętnie

Wielu z nas zachwyca się zagranicznymi produkcjami filmowymi, że niby są takie skomplikowane, rozbudowane i wciągające. Nie docenia się za to polskiej, rodzimej literatury, która jest nie mniej pasjonująca i zakręcona fabularnie.

Na czym polega wyjątkowość książki Balladyna?

Po pierwsze w niej też występuje motyw gry o tron. Główna bohaterka jest gotowa zaprzedać duszę diabłu, by tylko na nim zasiąść. Po drugie w dramacie tym zawierane są potajemne sojusze i spiski, bo liczy się tylko władza. Czasem nie do końca wiadomo, kto tu jest wrogiem, a kto przyjacielem.

Przykładowo Alinie wydawało się, że siostra nigdy jej nie skrzywdzi, a ona z premedytacją i bez skrupułów wbiła jej nóż w plecy. W dramacie tym pełno mistycznych zjawisk, jak na przykład obecność ducha Aliny w zamku Balladyny, czy moc sprawcza nimfy Goplany, która kieruje losami tytułowych postaci, niczym wytrawny reżyser.

Czy książka nadałaby się na ekranizację filmową?

Naturalnie, że tak. Zapewne byłaby kryminałem, bo pełno w niej niedomówień, zagadek, krwi i fałszywych tropów. Poza tym opozycja dobra i zła, które ze sobą walczą, to zawsze chwytliwy temat. Tak samo, jak zbrodnia, której nikt nigdy nie wyjaśnił, a sprawca nie został pojmany. Widzom spodobałoby się w Balladynie i to, że ma raczej gotycki, czarny charakter. 

Wszystko kręci się wokół tego, że Balladyna jako małżonka króla rozsiewa tylko w swoim najbliższym otoczeniu terror, strach i ogólną psychozę i dopiero boska interwencja jest w stanie ją zatrzymać. To świetny materiał nawet na współczesny hit filmowy.

Sprawdź również:

Wersję książkową Balladyny z opracowaniem

Wpis na Wikipedii poświęcony temu dziełu Słowackiego