Dlaczego warto czytać dzieciom książki?

Dlaczego warto czytać dzieciom książki?

Czytanie książek pobudza dziecięcą wyobraźnię, stymuluje umysł i wzbogaca zasób słownictwa. Wspólne czytanie z dzieckiem to także doskonała okazja do zacieśniania rodzinnych więzi. Dlaczego powinno się czytać dzieciom książki?

Czytanie rozwija koncentrację

Słuchanie czytającego na głos rodzica lub samodzielne czytanie książki dla dzieci rozwija zdolność skupienia, która jest bardzo ważna w nauce szkolnej. Umiejętność koncentracji jest również powiązana z lepszą pamięcią, której rozwój jest kolejną wielką zaletą czytania książek. 

Książki uczą ortografii i pięknej polszczyzny

Regularnie czytane książki dla dzieci skutecznie wzbogacają zasób słownictwa i ułatwiają wyrażanie się, która to umiejętność zostanie już z dziećmi na zawsze. Wspólne, a następnie samodzielne, czytanie pozwala również w łatwy i przyjemny sposób przyswoić zasady ortografii i interpunkcji zupełnie bez wysiłku.

Wspólne czytanie z dzieckiem

Nawet kwadrans wspólnego czytania z dzieckiem co wieczór pozwala zacieśnić więzi rodzinne i jest bardzo ważne dla jego emocjonalnej stabilności. Spędzany w ten sposób czas pomoże dziecku wyrobić zdrowe nawyki. Oczywiście wieczorne czytanie ułatwi również ułożenie dzieci do snu.

Czytanie książek redukuje stres

Książki pozwalają zredukować stres, również u dzieci. Przeżywanie zapisanych na kartkach książek opowieści uspokaja i pomaga w rozwoju empatii. Dzieci, które regularnie czytają z rodzicami, dużo lepiej radzą sobie z własnymi emocjami i zazwyczaj wyrastają na bardziej inteligentnych emocjonalnie dorosłych.

Książki dla dzieci dostępne pod adresem: https://egmont.pl/Ksiazki/Ksiazki-dla-dzieci,267299,k.html