Dlaczego warto czytać lektury szkolne?

Dlaczego warto czytać lektury szkolne?

Czytanie książek jest bardzo rozwojowe. Nie dość, że młodym ułatwia powiększanie zasobu słów, to w dodatku stymuluje ich rozwój. Niestety, obecne czasy dla czytania nie są, ogólnie rzecz mówiąc najłatwiejsze, ponieważ młodzi swój wolny czas wolą spędzać w telefonie, grając w gry czy też robiąc inne rzeczy na Internecie. Owszem, jest mała garstka osób lubujących się w czytaniu, ale niestety, jest to mała grupa, a wysiłki państwa, jak też wielu osób, by promować czytelnictwo, pełzną na niczym. Jakie są zalety czytania lektur szkolnych? Postanowiliśmy się zająć tym tematem dość dokładnie i aby się dowiedzieć więcej, zachęcamy do naszego tekstu.

Poznawanie historii naszego kraju

Lektury szkolne w postaci takich dzieł jak „Wesele” czy „Pan Tadeusz” pokazują, jak w tamtych czasach wyglądała nasza historia, ale i również obyczaje panujące wśród ludu. Jako, że dla nas jest to już prehistoria, to warto czytać takie dzieła, by nawet mieć kontrast i zobaczyć, czym tak naprawdę była Polska dla naszych przodków. Były to czasy, w których naszej ojczyzny nie było na mapie świata i istniała jedynie we wspomnieniach i przyszłych marzeniach.

lektury szkolne

Rozwijanie wrażliwości

Czytanie książek, a szczególnie lektur szkolnych wpływa na rozwijanie empatii oraz uczuć, które będą potrzebne w dorosłym życiu. Wystarczy wziąć każdą książkę do ręki, żeby coś z niej zaczerpnąć dla siebie. I tak dla przykładu, „Chłopcy z placu broni” traktują o prawdziwej waleczności, ale też i oddaniu dla sprawy i kształtowaniu honoru ponad wszystko, to w „Lalce” znajdziemy opis relacji damsko-męskich. Każda z lektur daje coś uczniowi.