Dlaczego warto czytać Tolkiena?

Posted by admin on
Dlaczego warto czytać Tolkiena?

Książki J.R.R. Tolkiena stały się naprawdę popularne zwłaszcza po ekranizacji Władcy Pierścienia i to właśnie ta pozycja cieszy się największą popularnością. Nie są to jednak oczywiście wszystkie jego książki. Warto sięgnąć także po inne pozycje. Dlaczego?

Literatura najwyższej klasy

Książki Tolkiena to naprawdę literatura z pierwszej półki. Trzeba jednak przyznać, że literatura dzieł Tolkiena często nie jest prosta. Wyjątkiem może być książka Hobbit dostępna też w polskim wydaniu. To dość lekka pozycja ciesząca się dużą popularnością wśród młodszych czytelników. Inaczej jest już w przypadku Władcy Pierścienia. To pozycja pisana dość specyficznym stylem, zawierająca niemało archaicznego słownictwa. Ale dzięki temu powieści Tolkiena nie są kolejną i bezmyślną pozycją, którą się szybko czyta i zapomina.

Powieści Tolkiena są po prostu dobre

To fakt. To książki, w których czytelnik dostaje dawkę przygody, humoru, historii czy psychologii. To pozycje, które w szczególny sposób pobudzają wyobraźnię czytelnika. To jedne z tych powieści podróżniczych, w których nie ma ani chwili nudy. To także częste rozterki bohaterów i wewnętrzne walki z własnymi słabościami.

Uniwersalizm

Śmiało można powiedzieć, że powieści Tolkiena się nie starzeją. Są uniwersalne. Podejmuje tematy, które nie tracą na swojej aktualności. Dlatego po książki tego autora sięga każde kolejne pokolenie. To książki o kwestiach, zasadach i wartościach uniwersalnych i zasadniczych. Dlatego każdy znajduje w nich coś dla siebie. To świat, który wchłania i nie chce wypuścić.