Jak rozwijać w dzieciach zainteresowanie czytelnictwem

Jak rozwijać w dzieciach zainteresowanie czytelnictwem

Co chcieliby rozwijać swoich dzieciach zainteresowanie czytelnictwem. W końcu czytanie książek poszerza zasób słów, poprawia umiejętność czytania w ogóle, a także tak wiele uczy o świecie. Jak rozwijać w dzieciach zainteresowanie czytelnictwem, co robić, by maluchy chętnie sięgały po książeczki?

Książki dla dzieci i wieczorny rytuał przed spaniem

Od małego można w dzieciach rozwijać zainteresowanie książkami poprzez wypracowanie rodzinnego rytuału czytania przed zaśnięciem. Dzieci uwielbiają, gdy rodzice czytają im książki. W ten sposób można spędzać czas już nawet z niemowlakami. Chociaż totalnie nie rozumieją one jeszcze czytanego tekstu, przyzwyczajają się do samej czynności. Książki dla dzieci warto dobierać do ich wieku. Dla najmłodszych kupuje się zatem książeczki z twardymi kartkami, w których jest minimum tekstu, za to bardzo wiele pięknych ilustracji. Dla starszaków natomiast warto wybierać książki bardziej ambitne, w których dzieje się jakaś historia, nawet z morałem.

Książeczki rozwiązujące problemy dzieci

Współcześnie bardzo wielu pedagogów oraz psychologów pisze swoje autorskie książeczki terapeutyczne. W ten sposób można zatem pomóc dzieciom uporać sobie z różnymi problemami na ich etapie życia. Dzieci utożsamiają się z bohaterem doświadczającym jakiś trudności, czyli zwyczajnie zaczynają go lubić i kibicują mu w tym, by dobrze poradził sobie z problemem. Jednocześnie chętnie sięgają po książeczki, bo to właśnie na ich  kartach opisane są te historie.