Odrobina refleksji

Odrobina refleksji

Książka Mały Książę to przede wszystkim opowieść o podróży. Nie tylko o podróży do nieznanych miejsc, ale przede wszystkim o podróży, dzięki której główny bohater poznaje siebie. Czego jeszcze można dowiedzieć się od Małego Księcia? 

W poszukiwaniu dorosłości

Mały Książę to bohater powieści Antoine de Saint-Exupéry: https://literia.pl/ksiazka-maly-ksiaze-978-83-274-3422-7, który dzięki wielowarstwowej narracji prowadzi nas w podróż w głąb siebie. Dzięki powieści mamy szansę zastanowić się nad znaczeniem przyjaźnie w naszym życiu, poznajemy wagę miłości dobroczynny wpływ obowiązku. Mały Książę prowadzi nas w podróż w dorosłość, która polega na zrozumieniu tego, co dzieje się w naszym otoczeniu, ale również, a może przede wszystkim w nas samych. 

Największą wartością książki Mały Książę jest jej wielowarstwowość. Paraboliczna budowa powoduje, że można powieść czytać wiele razy i przy każdym spotkaniu z Małym Księciem dowiadywać się o nim i o sobie czegoś nowego.  

Dla małych czy dla dużych? 

Mały Książę to bohater, który zaciekawi nie tylko tych dorosłych czytelników. Dzieci, najprawdopodobniej nie dostrzegą wszystkich znaczeń, które niesie ze sobą powieść, ale może im się bardzo spodobać postać małego chłopca z zaczarowanej planety oraz wszystkie jego przygody, które przezywa na Ziemi i nie tylko. 

Czytanie Małego Księcia w dzieciństwie jest to pierwszy krok do poznania niesamowitego bohatera. Czytanie książki będąc dorosłym człowiekiem jest szansą na poznanie siebie. Jest to szansa na odrobinę refleksji nad sobą, światem oraz wartościami, które cenimy bądź o których zapomnieliśmy w pędzie codziennego życia.