Słodki smak Zemsty Fredry

Posted by admin on
Słodki smak Zemsty Fredry

Komediowa książka Zemsta autorstwa Aleksandra Fredry, choć premierę miała 200 lat temu, pozostaje aktualna po dziś dzień. Kuriozalne losy dwóch panów, mieszkających w jednym zamku, choć wydają się być zabawne, w rzeczywistości są historią o ludzkiej naturze.

Spór o płot

Choć historia konfliktu Cześnika Raptusiewicza i Rejenta Milczka sięga znacznie dalej, to we właściwej historii poznajemy ją od momentu kłótni o postawienie ogrodzenia, rozdzielającego na pół włości wokół zamku.

Sam budynek i otaczająca go posiadłość faktycznie należą po połowie do obydwu mężczyzn, jednakże podczas gdy jeden z nich chce naprawić od dawna uszkodzone ogrodzenie, drugi – każe swemu podwładnemu, Papkinowi, rozgonić murarzy.

Efektem tych działań jest eskalacja sporu między mężczyznami, w wyniku którego syn Rejenta, Wacław, trafia do niewoli Cześnika. Młody mężczyzna oddaje się w nią właściwie dobrowolnie – bowiem zakochany jest w Klarze, siostrzenicy Raptusiewicza.

Aby zrobić na złość sąsiadowi – zaplanuj ślub

Początkowo, Cześnik w ogóle nie jest zainteresowany wzięciem Wacława jako zakładnika – odsyła go, nawet nie wysłuchawszy. Po czasie dochodzi jednak do wniosku, że na złość sąsiadowi, poślubi swą siostrzenicę i Wacława.

Jak można się spodziewać, młodzi nie posiadają się z radości. W ostatniej części historii okazuje się, że konflikt udaje się zażegnać, a Wacław i Klara faktycznie mogą spędzić przyszłość razem. Całość to bardzo przyjemna w czytaniu i wciąż aktualna opowieść, wyolbrzymiająca mankamenty natury ludzkiej.