Star Wars książki – co wspólnego mają Star Wars i Forgotten Realms

Posted by admin on
Star Wars książki – co wspólnego mają Star Wars i Forgotten Realms

Uniwersum Gwiezdnych Wojen to jedno z najprężniej rozwijających się uniwersów w naszej kulturze. Wystarczy spojrzeć na pokaźną liczbę niemal czterystu publikacji ze „starego kanonu” (materiałów, które przed 2014 rokiem należały do Expanded Universe).

Niesamowita historia

Na uwagę zasługuje w ramach cyklu Legend twórczość R.A. Salvatore. W świecie Star Wars książki z całą pewnością nie będą kojarzyć się z innym, równie popularnym uniwersum Zapomnianych Krain (ang. Forgotten Realms), niemniej pisarz, który tak aktywnie tworzył na rzecz owego uniwersum i zasłynął Trylogią Mrocznego Elfa, popełnił również dwie powieści o świecie Gwiezdnych Wojen.

Jego pierwsza dotycząca Star Wars książka o tytule „Nowa Era Jedi: Wektor Pierwszy” wydana była w 1999 roku. Akcja powieści rozgrywa się dwadzieścia jeden lat po zniszczeniu Gwiazdy Śmierci, gdy w Galaktyce pojawia się nowy, wymykający się zdobyczom technologii i Mocy Jedi wróg – wykorzystujący biotechnologię Yuuhuzan Vongowie. Tutaj można przeczytać więcej.

Druga powieść tego pisarza to wydane w 2002 roku „Gwiezdne wojny. Część II: Atak Klonów”. Książka jest adaptacją filmu o tym samym tytule, który również wyszedł w 2002 roku. Zawiera rozwinięcie niektórych scen z filmu oraz sceny wycięte z wersji filmowej.