Pomoce logopedyczne dla dzieci z rotacyzmem

Posted by admin on

Choć wiele wad wymowy można wyleczyć przy pomocy samych ćwiczeń, nierzadko zdarza się, że konieczne jest skorzystanie ze specjalnych pomocy logopedycznych dla dzieci. Jest to często spotykane zwłaszcza w przypadkach rotacyzmu, czyli problemów z wymową głoski „r”, który potrafi być naprawdę problematyczny i wymagać wiele pracy, aby wymowa uległa choć niewielkiej poprawie.

Wibratory logopedyczne

Najczęściej spotykane pomoce logopedyczne dla dzieci z rotacyzmem to specjalne wibratory, które mają wywołać drgania języka, konieczne do prawidłowej wymowy głoski „r”. Język dziecka z wadą wymowy nie jest w stanie samoistnie wykonać drgań, a więc potrzebuje on zewnętrznego wsparcia, które przy równoczesnym wykonywaniu ćwiczeń sprawnościowych może szybko przynieść wymierne efekty. W wibratorach logopedycznych stosowane są specjalne wymienne szpatułki, które przykłada się do języka i w ten sposób sztucznie wywołuje jego drgania.

Szpatułki plastykowe i drewniane

W niektórych ćwiczeniach logopedycznych, poprawiających ogólną sprawność języka, konieczne jest korzystanie ze szpatułek, które pozwalają na utrzymanie go w określonej pozycji. Niektóre dzieci jednak odmawiają korzystania ze szpatułek, które często kojarzą im się z nieprzyjemnymi wizytami u pediatry. W związku z tym dobrym pomysłem może okazać się zakup specjalnych smakowych szpatułek, które nie tylko ułatwiają wykonywanie ćwiczeń, ale również czynią je doskonałą zabawą dla młodszych dzieci.