Wykorzystanie muzyki w terapii

To, że muzyka ma bardzo pozytywny wpływ na psychikę człowieka jest faktem. Nauka już od dawna bada wpływ muzyki na ludzkie emocje. Wyniki tych badań jasno pokazują, że muzyka może w sposób skuteczny pomagać osobą ciepiącym na problemy emocjonalne. Dlatego od dawna wykorzystywana jest w rożnego rodzaju terapiach.

Oddziaływanie muzyki

Przede wszystkim stwierdzić należy, że muzykoterapia pomaga radzić sobie ze stresem. Podczas takiej sesji terapeutycznej skutecznie można oderwać się od problemów dnia codziennego i osiągnąć relaks. Muzyka ma bowiem silny wpływ na aktywność naszego mózgu. W zależności od tego jaki rodzaj muzyki zostanie wybrany można ona człowieka pobudzaj lub uspokajać. Dlatego właśnie tak ważny od odpowiedni wybór muzyki w muzykoterapii. Jej wybór powinien być właściwie dopasowany w zależności od problemów pacjenta.

Jaka muzyka sprawdza się najlepiej?

Jak wspomniano bardzo ważny jest wybór odpowiedniego rodzaju muzyki. Jeśli celem jest uspokojenie pacjenta wówczas warto wybrać muzykę barokową, najlepiej w tempie largo. Udowodniono, że słuchanie tego rodzaju muzyki spowalnia pracę serca. W procesie relaksacji bardzo dobrze sprawdza się także muzyka elektroniczna. Warto jednak podkreślić jedną istotną rzecz. Aby muzykoterapia była skuteczna słuchać należy takiej muzyki jaka nam się podoba. Innymi słowy, jeśli ktoś nie lubi muzyki elektronicznej to jej słuchanie nie przyniesie żadnych efektów relaksacyjnych.